Bestyrelsen informerer

Dansk Forening i Stockholm

2021-03-30

Bestyrelsen må desværre konstatere, at receptionen den 16 april for Dronningen ikke kan afholdes om planlagt. Istedet flyttes receptionen og afholdes i forbindelse med foreningens generalforsamling, som planlægges til midten af juni. 

Alle øvrige arrangementer, der var planlagt til foråret, kommer heller ikke at kunne gennemføres medmindre Covid situationen forbedres.  

2021-02-02

Kalendarium er opdateret og medlemsbrev udsendt. Ingen aktiviteter frem til reception ifm Dronningens födselsdag, som vi håber kan afholdes. Arrangement i det sene forår afventer Covid udviklingen.

2020-12-20

Bestyrelsen ønsker alle en glædelig jul og et godt nytår.

Det har været et anderledes og meget stille år. Fastelavn kunne gennemføres med stor succes, men derefter kunne vi kun afholde generalforsamlingen.

Vi håber selvfølgelig at kunne gennemføre fastelavn igen i februar. Ellers må vi tænke utraditionelt med hensyn til tid og sted. Vi har også en del andre arragement planlagt, men vi må tage stilling til gennemførelse som situationen udvikler sig.

Hvis der er forslag til arrangement så skriv til bestyrelsen.

Næste bestyrelsesmøde er i midten af januar og næste medlemsbrev udsendes efter bestyrelsesmødet.

2020-11-02

Med de nye restriktioner omkring Covid-19 er Mortensaften desværre blevet aflyst. Trist, men vi satser nu på at situationen er bedre i februar, så vi kan afholde fastelavn. Mere information i begyndelsen af januar.

2020-08-26

Velkommen tilbage efter en forhåbentlig god ferie omend den måske har været anderledes end tidligere. 

Corona-viruset påvirker os desværre stadig, og bestyrelsen har diskuteret mulighederne for efterårets planlagte aktiviteter.  Bestyrelsen har besluttet at forsøge at gennemføre Mortensaften i november. Det bliver lördag den 7 november. Men det bliver nok også efterårets eneste aktivitet.  

Julemarkedet i slutningen af november bliver aflyst. Det er meget trist, men i den nuværende situation ser bestyrelsen ingen mulighed for kunne gennemføre dette arrangement på en forsvarlig måde.  

Nogen koncerter ser vi heller ingen mulighed for at gennemføre, og aktivitetsaftener har der ikke været stor interesse for det seneste år. 

Medlemsbrev med mere information, også om 2021, udsendes i slutningen af september.  

2020-06-04

Generalforsamlingen gennemføres den 11 juni som det fremgår af den udsendte indkaldelse. Efter generalforsamlingen er der reception med anledning af Dronningens fødselsdag.  Til receptionen kräves tilmelding, men vi vil også gerne vide om du har tänkt dig komme til generalforsamlingen. Dette af hensyn til planlægningen.   

2020-04-23

Koncerten den 6 juni er efter aftale med orkesteret aflyst. Vi håber stadig på generalforsamlingen den 11 juni, og indkaldelse udsendes i løbet af den næste uges tid. Husk, at hvis man har forslag til generalforsamlingen skal de indsendes senest 14 dage før generalforsamlingen.

Er man interesseret i bestyrelsesarbejdet, så må man meget gerne henvende sig til formanden. 

I forbindelse med generalforsamlingen vil vi også afholde receptionen ifm Dronningens fødselsdag. 

2020-04-06

Hverdagen er blevet meget anderledes, men vi håber at alle har det godt. 

Receptionen i forbindelse med Dronningens fødselsdag udskydes indtil videre. Vi vil se om den kan afholdes i forbindelse med generalforsamlingen i juni, som vi stadig håber kan afholdes. Der vil være mulighed for at lykønske via kongehusets hjemmeside, hvor der også er en anden opfordring, som hermed sendes videre:  
 
http://kongehuset.dk/nyheder/blomster-og-gratulationslister-i-forbindelse-med-hm-dronningens-foedselsdag
 
Arrangementet om De hvide busser den 26 april har vi efter aftale med Den Norske Kirke også besluttet at udskyde. Vi vil se om det er muligt at afholde det i efteråret. 
 
Der er ikke planlagt nogen arrangementer i maj, men der er en koncert planlagt i begyndelsen af juni for fejringen af Genforeningen. Bestyrelsen tager beslutning om gennemførelse af denne koncert i slutningen af april. 
 
Generalforsamlingen i juni er planlagt til den 11 juni. Her vil vi så også markere Dronningens fødselsdag.
 
Næste medlemsbrev udsendes i slutningen af april sammen med indkaldelsen til generalforsamlingen. 
 

2020-03-13

Vi håber, at alle har det godt.

På grund af faren for smitte af Coronaviruset har den Norske Kirke besluttet at aflyse alle arrangementer i kirken i resten af marts. Det betyder, at koncerten den 21 marts og filmaften den 31 marts er aflyst. Hvordan det ser ud for arrangementer i april må vi vende tilbage til i begyndelsen af april.

2020-02-25

Fastelavn er godt gennemført, og vi var i år op mod 140 deltagere, som deltog. Tak til alle som kom og bidrog til et virkelig godt arrangement. 

Kalendarium er ved at blive opdateret med forårets arrangementer. Filmaften den 5 marts bliver desværre aflyst. Men øvrige arrangementer regner vi med bliver gennemført. 

Medlemsbrev er på vej ud. Først via e-mail og i løbet af et par dage med posten. 

 

Information fra tidligere år