Bestyrelsen informerer

Dansk Forening i Stockholm

2022-08-09

Bestyrelsen håber at alle har haft en god sommer. Selvom vi stadig er i begyndelsen af august er planerne for efteråret ved at være på plads. En hyggeaften, en jazzkoncert og Mortensaften er planlagt. Julemarkedet bliver desværre ikke til noget. Der er ingen som ved hvordan situationen er i slutningen af november. Så må vi se om vi kan arrangere en mindre julefrokost i december.  Kalendarium er opdateret med efterårets aktiviteter.  

2022-05-02

Forårets arrangementer har gået godt. Det er dejligt at være i gang igen.

Fastelavn var en stor succes med 130 deltagere, store som små. Katten blev slået at tønden udendørs, og det er måske at fortsætte med. I år havde vi ikke musik og sanglege, men det har vi til næste år. 

Koncerten forløb også fint. God musik og ikke mindst lidt god mad og drikke bagefter, hvor snakken gik.  

Sidste aktivitet i foråret er generalforsamlingen den 9 juni.  

2022-01-10

Bestyrelsen vil gerne ønske alle et godt nytår.  

2021 var et stille år. Mortensaften blev det første arrangement på lang tid, og det var en hyggelig aften med fin stemning. 

Bestyrelsen håber på at flere arrangementer kan gennemføres i 2022. Forårets arrangementer er planlagte, men Covid vil desværre stadig bestemme om disse arrangementer kan gennemføres. Medlemsbrev er planlagt, men udsendes først i næste uge. Vi skal lige diskutere konsekvenserne af de nye restriktioner for forårets arrangementer.   

Kalendarium er opdateret med det planlagte arrangementer.  

2021-10-05

Det har været stille i meget lang tid. Generalforsamlingen og reception blev gennemført som planlagt i juni, men ellers har situationen ikke tilladt yderligere arrangementer. 

Vi starter nu op igen, og et nyt medlemsbrev er udsendt i midten af september.

I efteråret afholder foreningen Mortensaften den 12 november men yderligere arrangementer er ikke planlagt. Bestyrelsen satser i stedet på et aktivt 2022.  Næste medlemsbrev udsendes i begyndelsen af januar. 

Kalendarium er opdateret med information om Mortensaften. 

2021-03-30

Bestyrelsen må desværre konstatere, at receptionen den 16 april for Dronningen ikke kan afholdes om planlagt. I stedet flyttes receptionen og afholdes i forbindelse med foreningens generalforsamling, som planlægges til midten af juni. 

Alle øvrige arrangementer, der var planlagt til foråret, kommer heller ikke at kunne gennemføres medmindre Covid situationen forbedres.  

2021-02-02

Kalendarium er opdateret og medlemsbrev udsendt. Ingen aktiviteter frem til reception ifm Dronningens fødselsdag, som vi håber kan afholdes. Arrangement i det sene forår afventer Covid udviklingen.

 

Information fra tidligere år